Blog

Nadace Pavla Novotného / Centrum života  / NADĚJE PRO PANÍ MARCELU – POMOZTE, PROSÍM

NADĚJE PRO PANÍ MARCELU – POMOZTE, PROSÍM

Máme pro Vás první letošní příběh. Je velmi zvláštní, smutný, ale také plný emocí a hlavně NADĚJE.

Na příběh nás upozornili zástupci Mobilního hospice Strom Života, kteří budou zároveň i příjemci finančního daru z této veřejné sbírky. Přestože se nejedná o onkologickou pacientku nebo rodinného příslušníka, příběh rodiny Skudrzykových nás tak zaujal, že jsme neváhali a rozhodli jsme se rodině pomoci a udělat tak jednu výjimku, kterou nám naše stanovy umožňují.

Se souhlasem rodiny tedy uvádíme tento příběh!!!

Znáte ten pocit, že se Vám během minuty změní život? Mnozí z Vás řeknete ano, avšak někteří jste o tom slyšeli od blízkých a někteří si to neumí ani představit.

Rodina Skudrzykových z Třince žila do osudového 24. ledna 2019 vcelku poklidný život a radovali se z každého dne na tomto světe. Osudový den večer seděli manželé Marcela a Martin Skudrzykovi u vínka a povídali si o životě. Paní Marcela se šla následně osprchovat a tam došlo k něčemu, co do dnes nikdo nechápe. Když se ze sprchy paní Marcela vrátila, řekla manželovi, že se jde znovu osprchovat, přestože se teď vrátila, protože jí není dobře. V tento okamžik se stalo něco, co do současné doby nikdo nechápe. Pan Martin si myslel, že sprcha udělá jeho manželce dobře, a proto vůbec nepředpokládal, co se dále bude dít. Po určitě době ulehli společně s manželkou ke spánku, a to bylo bohužel naposledy, kdy se svou milovanou ženou otevřeně komunikoval. Nad ránem se v 04:30h pan Martin jako už tradičně probudil a ejhle, hned zbystřel, jeho milovaná žena MARCELA nedýchala!!! Pan Martin okamžitě vzburcoval svoje děti, které zavolaly rychlou záchrannou službu. Do příjezdu záchranky pan Martin poskytoval ženě první pomoc masáží srdce a pomoci umělého dýchaní. Záchranka přijela po 20 min. a dalších 40 min. se pokoušeli paní Marcelu oživit. Nakonec se to záchranářům povedlo, ale už při odjezdu záchranky byl pan Martin srozuměn s tím, že stav jeho ženy je velmi vážný až kritický. Odpoledne téhož dne rodina Skudrzykových byla poprvé v nemocnici a tam se poprvé dozvěděli krutou realitou. Paní Marcele zapříčinil její stav vzácná diagnóza – POSTHYPOXICKÁ ENCEFALOTOPIE (postižený je trvale upoután na lůžko, reaguje pouze očima, má tracheostomii, osoba je krmená PEGem). Pro rodinu to byla krutá rána, svou milovanou manželku a maminku vidět v takovém stavu…

Život je někdy krutý, hnusný, nesmiřitelný a osudový. Přes všechny trable se rodina rozhodla bojovat a paní Marcela tak dostala novu naději. Její rodina se rozhodla paní Marcelu po dalších hospitalizacích ve Fakultní nemocnici Ostrava, Léčebně dlouhodobě nemocných v Orlové a nemocnici ve Frýdku-Místku, vzít do prostředí, která zná nejlépe – DOMŮ.

Přestože začátky byly velmi náročné, rodinu Skudrzykových to neskutečně semklo a díky HOME care, přátelům a dalším organizacím, situaci zvládli!!! Přesto, anebo právě proto, nás na jejich příběh upozornili zástupci Mobilního hospice Strom Života, který rodinně poskytuje různé služby, včetně materiální podpory.

Jelikož péče o paní Marcelu je náročná a vyžaduje 24h pozornost, nezbývá živiteli rodiny, panu Martinovi moc prostoru, jak zvýšit pravidelný příjem rodiny. Kromě starostí o manželku se musí starat o rodinu, chod domácnosti a hlavně o své dvě nezletilé děti, Radima, který má 17 let a dceru Anetku, které je 14 let.

Jejich příběh je o to dojemnější, že Martin je svou ženou paní Marcelou už 25 let (chodí spolu od svých 16 let) a ani na chvilku jej nepadlo, že by se nedržel myšlenky „V DOBRÉM I VE ZLÉM“. Pan Martin a obě jeho děti mají náš obrovský obdiv!!!

Paní Marcela v současné době vyžaduje intenzivní péči, vyživována je pomocí sondy do břicha (výživu jim vozí z nemocnice 1x za 3 měsíce), dále se musí pravidelně přebalovat, polohovat, odsávat, koupat, podávat léky atd. Léčba je navíc velmi nákladná a rodina je v současné době plně závislá na sociálních dávkách, bohužel starost o svou milovanou manželku neumožňuje panu Martinovi pracovat (byť by tak činil velmi rád).

Rodina nepotřebuje litovat, se svým osudem bojují statečně (mají proto náš OBROVSKÝ OBDIV!!!),ale potřebují pomoci finančně, aby si mohli pořídit nějaké kompenzační pomůcky (neskutečné množství plínek, podložek, hygienických pomůcek a dalších věcí), případně využít psychologické a další odlehčovací služby, které jim poskytuje Mobilní hospic Strom Života a další instituce.

A jak to vidí samotná paní Marcela: „Jsem šťastná, že můžu být doma se svým manželem a dětmi. Moc si vážím, jak o mně s citem a láskou pečují. “

Takže přátelé, pokud Vás tento příběh chytl za srdíčko a chcete rodině pomoci, pošlete prosím jakoukoliv finanční částku na náš transparentní účet č. 94–4218494339/0800, VS:22022021, v poznámce uveďte „Naděje pro paní Marcelu“.

Průběžný stav účtu můžete sledovat pod tímto odkazem: https://www.csas.cz/cs/transparentni-ucty#/000094-4218494339

Sbírka pro paní Marcelu bude trvat do 31. 3. 2021.

Děkujeme za Vaše dary a paní Marcele a celé její rodině posíláme hodně síly do dalších dnů!!!

S pozdravem Pavel Novotný